Skip links

Kurtalan Ekspres

“Göğe selam!”

Kurtalan Ekspres’in hikayesi

Kurtalan Ekspres, Barış Manço’nun 1972 yılında kurduğu ve ölümüne dek birlikte çalıştığı Anadolu rock grubu. Grup, ismini Haydarpaşa-Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspresi’nden almıştır.

Kurtalan Ekspres 1972’den bu yana çeşitli kişilerle çalışmıştır. Başlangıçta Murat Ses, Celal Güven, Caner Bora ile başlayan grup 1976’dan itibaren Kılıç Danışman ve Ahmet Güvenç’in katılımıyla devam etmiş, 1978’den sonra Ömür Gidel ve Bahadır Akkuzu da katılmıştır.

1975-1985 yılları arasında yapılan çalışmalarda Barış Manço’nun didaktik ve duyarlı kaleminin yanısıra Kurtalan Ekspres’in yenilikçi müzik anlayışı döneme damgasını vurmuştur.  Yıllarca Barış Manço’nun orkestralığını yürütmüş olan bu grup, Barış Manço’nun vefatından sonra bir dönem Cem Karaca ile kendi şarkılarıyla grupta yer almıştır.

Manço’nun boşluğunu bir süre Asrın Tuncer ve Cem Karaca ile dolduran Kurtalan Ekspres, 2003’te Akkuzu’nun vokaliyle ilk solo albümü olan 3552’yi yayınladı. Bu kaset yapma fikri Barış Manço vefat etmeden önceki dönemde çıkmış ancak Barış Manço’nun vefatı nedeniyle ertelenmişti. Ancak albüm arzulanan ilgiyi görmedi. Konserlere devam eden grup, 2008’de Bahadır Akkuzu’yu kaybetti. 2011 yılında ise Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu’yu anma adına farklı şarkıcıların ve sanatçıların vokal yaptığı Göğe Selam adlı bir albüm yayınladı.

İletişim

Konser ve iş birliği teklifleriniz için

İletişime Geçin
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz.